Web Sitem Yavaş Çalışıyor, Ne Yapmalıyım?

Web sitesinin yavaş çalışmasına birçok etken yol açabilecektir. Kontrol edilebilmesi için bu etkenlerin incelenmesi faydalıdır.

1. Php taraflı sorunlar;

A. Yüksek CPU-RAM Kullanımı:
Yazılımda sonsuz döngü hataları, gereksiz mysql sorguları vb .sebeplerle yüksek cpu kullanımı yapılabilir. Bu durumda yazılımın bir yazılımcı tarafından incelenip sorunun giderilmesi gerekir. Hosting şirketi sorun yazılım taraflı olduğundan sorunu çözemeyecektir.

B. Düşük CPU Kullanımı + Yüksek Hit:

Yazılımda bir sorun yoktur ancak hit yüksektir, eşzamanlı çok işlem çalışıp kümülatif olarak yüksek cpu kullanımı yapar. Bu durumda artık sanal/kiralık sunucu vb. daha üst düzey barındırma almanızın zamanı geldi demektir.

C. Dış bağlantılar:

Bir yazılım, bir uzak bağlantı kurup veri alıyordur. Örneğin; ücretli bir temanız vardır ve lisanslı/ücretlidir, tema bir lisans sunucusuna bağlanıp lisans kontrolü yapıyordur, lisans sunucusunda sorun varsa siz de sitenizde sorun yaşarsınız. 2. örnek, yazılım bir yere bağlanıp dolar kuru çekiyordur, bağlandığı yerde sorun vardır, bu da sitenize sorun olarak yansır.

Sunucu yanıt süresi bu bağlamda tamamen yazılımlarınızdaki sorgularla alakalıdır. Bilgisayarınızda bir programı çalıştırınca hemen önünüze pencere gelmez, arka planda kodlar çalışır, işlem tamamlanınca program açılır. Web sitesinin mantığı da aynıdır. Arka planda ne kadar az sorgu ve işlem çalışıyorsa, siteniz o kadar hızlı çalışacaktır.

2. Statik sorunlar;

A. Çok yüksek boyutlu resimler/javascriptler/css'ler, ziyaretçinin bağlantı hızına göre yavaş yüklenip yavaşlığa yol açabilir. Javascript efektler vb. ziyaretçinin bilgisayar özelliklerine göre tarayıcıyı bile kilitleyebilir.

B. Özellikle sık şekilde sitelerde jquery vb. için Google linki kullanılıyor, src ile Google veya farklı bir uzak kaynaktan javascript çekiliyor. Burada olacak bir yavaşlık bu veri yüklenene kadar sitenizin yüklenmesini engeller.

3. Hosting kaynaklı sorunlar;

Nadiren de olsa, bizden kaynaklı olarak sunucu taraflı yavaşlık yaşanabilecektir. Bu duruma birçok şey yol açabileceğinden detaylandırmak mümkün olmayacaktır. 7/24 çalışan ekibimiz, bu tip sorunlar oluştuğunda en kısa sürede müdahele etmekte ve sorunu gidermektedir.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?