VERİ MERKEZLERİ

Siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin devamlılığı için en önemli faktörlerden birisi de bizim hizmet aldığımız verimerkezleridir. Güzel Hosting olarak işinde uzman ve sorunsuz altyapı sunan verimerkezleri ile çalışmaya gayret ediyoruz.

TÜRKİYE Güzel Hosting Ofis

Genel Bilgiler

Ofisimiz; bütün müşteri destek, teknik destek ve tüm operasyonel süreçlerin yönetimi için kritik bir öneme sahiptir. Hangi verimerkezleriyle çalışırsak çalışalım, tüm operasyonun tek bir merkezden, ofisimizden yönetimi gerek güvenlik gerekse operasyonel süreçlerin sorunsuz yönetimi açısından son derece kritiktir. Mücbir sebeplerle uzaktan çalışmak zorunda olan personelimiz de tüm süreçlerde ofisimize bağlı çalışmaktadır. Bu sebeple E-5 Bostancı-Küçükyalı mevkiinde hemen E-5'in yanında, ulaşımın kolay olduğu ve fiberoptik ağın geniş olduğu bir yerde, birçok kurumsal şirketin barındığı Mete Plaza'da ofisimizi konumlandırdık.

Network

Güzel Hosting olarak yüzbinlerce müşteri ve web sitesinden sorumlu olduğumuzun, yaptığımız için ne kadar kritik olduğunun son derece farkındayız. Bu sebeple oluşabilecek her türlü network kesintisi, doğrudan destek ve operasyonel süreçlerimizi etkilemektedir. Bu tip sorunlar yaşanmaması için standart ev-kobi internet tarifeleri ile ofisimize internet sağlamamaktayız. Merkezi operasyonlarımızı gerçekleştirmekte olduğumuz Mars Verimerkezi ile aramızda, Türk Telekom'dan kiralanmış GBit fiber devre bulunmaktadır. Doğrudan müşterilerimize hizmet verdiğimiz verimerkezi ile bağlı olabilmek bize sunucuların ofiste çalıştırılıp online hale getirilmesi de dahil pek çok avantaj sağlayabilmektedir. Bunun yanında, ofis networkümüz üzerinde çalıştığımız tüm verimerkezlerine(Mars DC, Radore DC, Netinternet DC) güvenli tünel bağlantıları kurulmuş olup operasyonel süreçlerimiz hızlandırılmıştır. Ayrıca yedeklilik amacıyla Teknotel Verimerkezi'nden kiraladığımız fiberoptik devre mevcut olup kendileri herhangi bir müşteri operasyonu gerçekleştirmediğimiz, sadece internet kiraladığımız bir verimerkezi olduğu için, geniş çaplı network saldırısı vb. durumlardan etkilenilmemesi gibi avantajlara sahip bir yedek devredir.

Ofis iç networkümüz ise enerji yedekli ve fiziksel yedekli Fortigate cihazlar ile yapılandırılmış olup tüm POE ağı ve misafir ağı ayrı ayrı yapılandırılarak fiziksel olarak da izole edilmiştir, böylece işi olmayan hiçbir cihazın operasyonel bağlantılar yapamaması sağlanmıştır. Bunun yanında, içinde bulunduğumuz Mete Plaza'nın tüm ortak alanlarına(lobi/resepsiyon, konferans/toplantı odaları, spor salonu, cafe) yasalara uygun şekilde loglanarak tarafımızdan ücretsiz Hotspot bağlantı sağlanmaktadır.

Enerji

Elektrik kesintisi durumunda plazamız tarafından sağlanan jeneratör enerjisinin haricinde, hem ofis network kabinimizi 15dk destekleyebilen bir 3,5kVa UPS, hem de ofis network kabini dahil tüm ofisimizin masalarını(bilgisayarları) destekleyebilen 10kVa UPS sistemlerimiz ofis sistem odamızda kurulmuştur.


VERİ MERKEZLERİ

Siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin devamlılığı için en önemli faktörlerden birisi de bizim hizmet aldığımız verimerkezleridir. Güzel Hosting olarak işinde uzman ve sorunsuz altyapı sunan verimerkezleri ile çalışmaya gayret ediyoruz.

TÜRKİYE Netinternet Verimerkezi

Genel Bilgiler

Netinternet verimerkezi, Denizli'de yer alan bir verimerkezidir. 2006 yılından beri var olan Netinternet, yüksek tecrübeye sahip bir ekip ve kaliteli bir altyapıya sahiptir.

Netinternet verimerkezi bünyesindeki ağımız tamamen bizim yönetimimizde olup, 2 farklı uplink switch'inden yedekli olarak aldığımız 20GBit hat kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bunun yanında Anti-Ddos çözümleri ile 1Tbps kapasiteye kadar saldırı koruma sağlanabilmektedir. Kullandığımız Juniper marka ana switch'imiz farklı PDU'lardan güç alacak şekilde enerji yedekliliğine ve farklı uplink switch'lerinden 10'ar GB olacak şekilde network yedekliliğine sahiptir. Cihazın arızalanması ihtimaline karşın yedek cihaz bulundurulmaktadır.

Network

Netinternet yurt içi ana internet erişimini Türk Telekom üzerinden sağlamakta olup, Türk Telekom MPLS omurgasına, 2 farklı santralden her birine 2 farklı ring bağlantı ile dört noktadan yedekli olarak bağlıdır. Ana omurgayı oluşturan ağ ekipmanlarımızın tamamı yedeklidir. Network güvenliği için verimerkezi ağında farklı özelliklerde Firewall ve IPS donanımları bulunmaktadır.

Enerji

Orta gerilim enerji hattına direk bağlı olan trafo üzerinden beslenen verimerkezinde kurulu güç 1.5MW kapasitesindedir. Şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda hazır bulunan AKSA marka N+1 konumlandırılmış jeneratörler, uzun sürekli kesintilere karşı 4 saatlik aralıklarla dönüşümlü olarak verimerkezinin enerji ihtiyacını karşılar. Vermerkezinde kullanılan EATON Powerware parallel UPS sistemi ihtiyacın iki fazlası yedek ve 2 kat büyük kapasiteli olacak şekilde 2N+2 pararlellenmiştir. UPS sistemi, olası enerji kesintilerinde, jeneratör geçişleri sırasında verimerkezinin elektrik ihtiyacını 30 dakikaya kadar karşılayacak akü kapasitesi ile donatılmıştır. Kullanılan akü setleri 4 farklı bölümden yedekli şekilde UPS’leri beslerken, piyasadaki en iyi kalitedeki aküler kullanılmıştır. Akü ölçümleri aylık, değişimleri ise her 3 yılda bir yapılır.

Soğutma

Verimerkezi, bulunduğu coğrafi bölgenin iklim koşulları göz önüne alınarak seçilen ekipmanlarla birebir N+1 yapıda Liebert Hiross hassas kontrollü iklimlendirme sistemleri ile soğutulmaktadır. Tüm verimerkezindeki kabin ve sunucu yerleşimi sıcak hava ve soğuk hava koridorlarını göz önüne alarak dizayn edilmiş, hava akımı 60 cm yükseltilmiş döşeme altından verilmektedir. Olası deprem riskine karşın yükseltilmiş döşeme özel olarak mukavemeti arttırılmıştır.

Tier 2+ Verimerkezi (Tier 2'nin Üzerinde Yedeklilik!)

Netinternet verimerkezi ANSI (American National Standards Institute) tarafından akredite edilmiş bir kuruluş olan Telecommunucations Industry Association’ın yayınladığı “TIA-942 Telecommunications Infrastructure Standard for Data Centers" standardı olan "Tier 2 Seviyesi" iletişim altyapısı ve sunucu odaları için asgari gereksinimlerini uygulamaktadır. Ayrıca Netinternet, Tier 2 seviyesi üzerinde bir yedekliliğe sahiptir. Bunlar N+1 konumlandırılmış Jeneratör, N+1 konumlandırılmış iklimlendirme ve 2N+2 UPS sistemlerini içermektedir.


VERİ MERKEZLERİ

Siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin devamlılığı için en önemli faktörlerden birisi de bizim hizmet aldığımız verimerkezleridir. Güzel Hosting olarak işinde uzman ve sorunsuz altyapı sunan verimerkezleri ile çalışmaya gayret ediyoruz.

TÜRKİYE Radore Verimerkezi

Genel Bilgiler

Radore verimerkezi, İstanbul'da yer alan bir verimerkezidir. 2005 yılından beri var olan Radore verimerkezi, yüksek tecrübeye sahip bir ekip ve kaliteli bir altyapıya sahiptir.

Radore verimerkezi bünyesindeki ağımız tamamen bizim yönetimimizde olup, 2 farklı uplink switch'inden yedekli olarak aldığımız 20GBit hat kapasitesi ile hizmet vermektedir. Bunun yanında Anti-Ddos çözümleri ile 1Tbps kapasiteye kadar saldırı koruma sağlanabilmektedir. Kullandığımız Juniper marka ana switch'imiz farklı PDU'lardan güç alacak şekilde enerji yedekliliğine ve farklı uplink switch'lerinden 10'ar GB olacak şekilde network yedekliliğine sahiptir. Cihazın arızalanması ihtimaline karşın yedek cihaz bulundurulmaktadır.

Ana network ekipmanlarımız ve hosting/VPS hizmetlerimiz için Radore TIER3 sistem odasından hizmet almaktayız. Müşterilerimizin tercih edeceği kiralık sunucu hizmetlerimiz için, çift power suppy ile enerji yedeklemesi yapılabilen sunucular için müşterilerimize TIER3 sistem odasından hizmet alma seçeneği sunabilmekteyiz.

Bina

Radore 520 m2, 110m2, 285m2 ve 120m2 olmak üzere toplamda 1.035 m2’lik 4 verimerkezi salonuna sahiptir. İstanbul Levent’te bulunan MetroCity AVM’nin -4. katında yer almaktadır. MetroCity AVM’nin yapımı 2002 yılında tamamlanmış ve 2003 yılında hizmete açılmıştır. MetroCity AVM, Metro ulaşım hattı üzerine inşa edilmiştir. İstanbul genelinde internet altyapısı Metro ulaşım hattı üzerinde bulunmaktadır. İnternet açısından stratejik bir noktada konumlanmış olan Radore’nin internet altyapısı, İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP) doğrudan bağlı bulunmaktadır. Radore bulunduğu konumu sayesinde, her yerden çok rahat ulaşılabilecek bir pozisyondadır. MetroCity AVM gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7 gün 24 saat kontrol altındadır. MetroCity AVM binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler alınmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatlıkla müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

Enerji

Radore Verimerkezi'nin enerji kapasitesi 1,6 MW beyaz alan için, 1 MW ofis alanları için ve 1,6 MW da yedek olmak üzere toplamda 4.2 MW’tır. Enerji, MetroCity AVM’de bulunan ve Radore’ye ait olan ikisi ana, biri yedek 3 farklı dağıtım trafosu ile Radore Verimerkezi’ne aktarılır. Radore Verimerkezi’ne ait trafolar orta gerilim ring şebekesine bağlıdır ve böylece iki noktadan besleme ile yedeklenmiştir. Senkronizasyon Kontrol Panosu, geçişler için (jeneratör-jeneratör, trafo-trafo ve jeneratör-trafo) anlık olarak enerjiyi takip eder ve arıza, düşük/yetersiz voltaj veya frekans durumlarındaki geçişleri otomatik olarak yapar. Maksimum süresi 30 saniye olan geçiş sırasında UPS altyapısı devreye girerek kesintisiz enerji sağlar. UPS sistemine ait akü grubu minimum 15 dakika besleme sağlayabilme kapasitesine sahiptir. Bire bir yedekli ve otomatik geçişli trafo sisteminin arkasında, şebeke enerjisinin kesildiği anlarda verimerkezine enerji üretmek için hazır ve otomatik konumda bekleyen 3 adet 1,100 kVA’lık Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunur. Bu jeneratörler için Radore’ye ait 2 adet 3.500 m3‘lük yakıt tankı, 1 adet 10.000 m3’lük yakıt tankı ve 1 adet 30.000 m3‘lük MetroCity AVM’ye ait paylaşımlı yakıt tankı bulunmaktadır. Enerji kesintisi durumunda yakıt tanklarından biri aktif olarak kullanılırken diğeri aktif olanı besleyerek kesintisiz enerji sağlar.

Radore Verimerkezi’nde kullanılan UPS sistemi 4 x (N+N) ve 1 x (N+1) yedekli olarak kurgulanmıştır. Verimerkezi UPS altyapısında;
1. Grup 15x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
2. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+N)
3. Grup 10x100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+N)
4. Grup 5x100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS (N+1)
5. Grup 5x50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS (N+N)
şeklinde beş farklı UPS sistemi mevcuttur.

Verimerkezi alanları, network altyapısı ve ofisler için enerji A ve B hatları olmak üzere çift besleme ile sağlanır. A enerji hattı 1. ve 2. grup, B enerji hattı 3. ve 4. grup UPS’ler ile beslenir. Ayrıca ofis ve network altyapısı bu alanlara dedike, minimum 60 dakika enerji sağlayan 5. grup UPS’ler ile beslenir. Sunucu kabinlerine enerji, yedekli “busbar” hattı ile sağlanır. Busbar hatları ile kablo-donanım kaosu önlenmiş olup, ayrıca doğal afetlere karşı dayanıklılık kazanılmıştır. Busbar hattı sayesinde teknik sorunlara daha kolay müdahale edilebildiği gibi soğutma sistemi de daha performanslı bir şekilde çalışmaktadır. Yedekli busbar hattına ek olarak sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir.

İklimlendirme

Radore Verimerkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur. Verimerkezindeki “free cooling” altyapısı,
- 3 x 840 kW RC Chiller (suyu soğutmaya yarayan dış üniteler)
- Verimerkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)
- Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.
Verimerkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Radore’nin yıllık PUE oranı ortalaması 1,43’tür. Radore Verimerkezi’nin aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü bulunmaktadır. İklimlendirme altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak tasarlanmıştır.


VERİ MERKEZLERİ

Siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin devamlılığı için en önemli faktörlerden birisi de bizim hizmet aldığımız verimerkezleridir. Güzel Hosting olarak işinde uzman ve sorunsuz altyapı sunan verimerkezleri ile çalışmaya gayret ediyoruz.

FRANSA OVH

Fransa merkezli olan OVH Verimerkezi, dünya genelinde çok sayıda sistem odasına sahip olan ve dünyanın en büyük verimerkezi şirketlerinden bir tanesidir. Türkiye'de sistem odaları olmaması sebebiyle, Avrupa lokasyon hizmetlerimizin tamamı OVH'dan sunucu kiralanarak sizlere sunulur.

OVH verimerkezi, ücretsiz olarak ddos koruması sağlamaktadır.

OVH verimerkezi ile ilgili daha detaylı bilgi için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.ovh.ie/aboutus/