Alan Adı Transferinin İşleyişi Nasıldır?

Alan adı transferleri, tamamen otomatik süreçlerdir. Yani bize yapılan transferlerde, biz manuel bir işlem uygulamamaktayız, transfer süreci bize bağlı değildir.

Güncellenen ICANN kuralları gereği, artık alan adlarında kaydedici bilgileri(Registrant) değiştiriliyorsa, hem eski hem de yeni girilen e-mail adresinden onaylama yapılması gerekmektedir. Bu durum, transferler için de geçerlidir.

Alan adı transferi başlatıldığında, alan adının mevcut kaydedici(registrant) bilgilerindeki e-mail adresine, değişikliğin onaylanması için bir e-mail gönderilir. Bu adresin ne olduğunu http://whois.domaintools.com/ adresinden alan adınızı sorgulayarak "Registrant Email" kısmından görebilirsiniz. Ayrıca yeni girilen e-mail adresine de bir onay e-maili gönderilir. Bu iki onay da yapıldıktan sonra, değişiklik onaylanmış olur ve bu sefer yine alan adının mevcut kaydedici(registrant) e-mail adresine, transferin onaylanması için bir e-mail gönderilir. Eğer registrant değişikliği için gerekli e-mail onayı yapılmazsa, bu işlem 30 gün boyunca beklenir ve 30 günün sonunda transfer başarısız olur.

Alan adı transferi başlatıldığında, eğer eski ve yeni e-mail adresleri aynıysa, yukarıda yazan bilgi neticesinde, aynı e-mail adresinden toplam 3 onaylama yapmanız gereklidir.

Transfer onayı için gereken e-mail onaylandığında, transfer için bir engel kalmamış demektir(alan adının kilitli olması vb. engel oluşturan hallerde tarafınıza bilgi verilir) ve bundan sonraki süreç 5-7 gün sürmektedir. Bu süre tamamen eski şirketinize bağlı bir "transfer işlemine itiraz" sürecidir, yani bizim uyguladığımız bir süre değildir. Bazı şirketlerde(Godaddy gibi), e-mail onayları yapıldıktan sonra transferi onaylayabilme imkanınız olur, bu imkan varsa kontrol panelinden transferi onaylayarak 5-7 gün beklemeden transferi onaylayıp işlemleri kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Bu imkan birçok şirkette yoktur ve 5-7 gün beklenmesi gerekir. Transfer başarılı olarak tamamlandığında ise tarafınıza bilgi e-maili gönderilir.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?