SEO için SSL Sertifikası Önemli Mi?

Türkçe’deki anlamı “Güvenli Soket Katmanı” olan SSL “Secure Socket Layer” ‘ın açılımıdır. SSL sertifikası internetin olmazsa olmaz olduğu günümüzde önemli işlemleri gerçekleştirdiğimiz internet sitelerinin güvenli olduğunu garanti eder. Özellikle webmail sistemlerinin olduğu ya da çevrimiçi ödeme yapılan sitelerde ihtiyaç duyulan bir şifreleme yoludur.

SSL sertifikasına sahip websiteleri için 2017’nin ocak ayından itibaren yeşil renkle belirtilen “güvenli” ibaresi, sertifikaya sahip olmayan siteler için ise “güvenli değil” ibaresi kullanılmaktadır. Tüketici siteye girdiği zaman bu ibareleri site içerisinde görebilmektedir.

 
SSL Sertifikası Tüketiciye Güven Verir!

SSL sertifikası tüketiciye sitenin güvenli olduğunun garantisini verir. Bu sebeble bu sertifakanın varlığı tüketici için bir kriterdir. Kişi internet sitesine girdiği zaman güvenli değildir yazısı ile karşılaşması durumunda herhangi bir işlem yapmaya çekinip siteden ayrılmaktadır.

SLS sertifikasının önemi bu aşamada ortaya çıkmaktadır ve bu durum SSL sertifasını siteler için olmazsa olmaz bir hale getirmektedir. Çok yüksek olmasada SSL sertifikası sitelerin google’daki sıralamasına da olumlu etki yapmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu etkinin derecesinin önümüzde ki yıllarda daha da artacağı öngörülmektedir.

Özellikle online alışveriş siteleri için önemli olan SSL sertifikası, ödeme işlemlerini internet üzerinden online olarak yapacak kullanıcılar için en önemli kriterdir. Sitenin güvenli olmadığını gören tüketici site içerisinde gezinmeye bile gerek duymdan siteden ayrılmaktadır. Bu da siteler arasındaki hemen çıkma oranlarını etkilemektedir. Sadece ticaret amaçlı kullanılan siteler için değil blog siteleri için de sitenin güvenli olduğunun belirtilmesi kullanıcı açısından güven oluşturmakta ve bu durum o siteyi tercih edilir kılmaktadır.

SSL Sertifikası Nasıl Satın Alınır?

Sahip olunan websitesi için sitenin barındırdığı yer sağlayıcı şirket ile irtibata geçilerek ya da başka bir yer bağlayıcı şirketten SSL sertifikası satın alma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bir yanıt yazın