WordPress Sitenizin Yüksek CPU Kullanımını Düşürün

WordPress Sitede İçerik Yönetimi

WordPress en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemidir. Geniş uygulama yelpazesi ve gelişmiş olması nedeniyle oldukça fazla yazılımcı tarafından tercih edilmektedir. Ancak CPU kullanımının yüksek olası ve hosting hesaplarının beklemeye alınması yada web sayfasının yavaş açılması web sit sahiplerinin kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır. Sitenizde CPU kullanımını en az seviyede tutmanız için yapmanız gerekenleri inceleyelim.

Plug-in Widget Gibi Gereksiz Eklentileri Kaldırmalısınız

WordPress sistemde en fazla işlemci kullanımını eklentiler yapmaktadır. WordPress sistemi periyodik olarak güncellenmez ise zamanla kullanılan bu eklentiler çalışmayı yavaşlatabilmektedir. Bu sebeple eklentileri yüklerken güvenilir olanları tercih etmeli ve kullanılmayacak olanları sitenizden kaldırmalısınız. gereğinden fazla uygulama ve eklenti kullanımı sunucunuzun aşırı yüklemeye maruz kalmasına sebep olacaktır.

Yüklediğiniz Eklentilerinizi Kullandığınız Sürüme Göre Güncelleyin

Eklentiler  üzerinde güncelleme yapmak her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmayabiliyor. Bazen güncellemelerden sonra yapılan değişiklikleri kaybetmeniz mümkün olabiliyor. Bu sebeple güncelleme yaparken eklentilerinizi destek sayfalarını inceleyerek dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Veritabanı Tablolarını Optimize Etmeyi Unutmayın

Sitenizde yüksek bir performans için veritabanınızı yönetim panelinize giriş yaparak tablolarınızı periyodik olarak optimize etmelisiniz. Optimizasyonu yapılmayan tablolar işlemci kullanımını arttıracağından sunucunuzun aşırı yüklemeye maruz kalmasına neden olacaktır. Tablolarınızda bulunan gereksiz verileri de silmelisiniz.

Tema Seçimine Dikkat Edin

Aşırı işlemci kullanımına neden olan diğer bir etmende tema kullanımıdır. Sitenizde çok fazla tema bulundurmaktan kaçının ve gereksiz temaları mutlaka silin. Sade ve optimizasyonu yapılmış temalar daha sağlıklı çalışır ve işlemciye daha az yükleme yapar. Bazı temalarda kendi içerisinde eklentileri içinde barındırmaktadır. Sitenizde bu tarz bir tema kullandıysanız tema ile eklentilerinizi de güncelleyin.

WordPress’inizi  Güncellemeyi Unutmayın

WordPress’inizi güncellememeniz güvenlik açığına neden olacağı için mevcut WordPress sürümünüzü her zaman yeni sürümle en kısa sürede güncellemelisiniz.

Veritabanı veya PHP Sorgularınızı azaltın

Veritabanı sorguları ve PHP yazılımları da aşırı işlemci kullanımına neden olmaktadır. Bu sebeple gereksiz gördüğünüz seçeneklerin kullanımını engelleyin.

Index.php Yükünü Azaltın

Günün yoğun saatlerinde ana sayfa ve index.php dosyalarınızda bulunan içeriklerde sunucunuz üzerinde oldukça fazla bir yük oluşturmaktadır. Bu nedenle index.php dosyalarınızı basit tutmaya özen gösterin.

WP-Cron Görevini Kapatın

İşlemcinizin kullanımını düşürmek için WP-Cron görevini kapatın veya saat başı işleme girecek şekilde düzenleyin. Bu düzenleme işlemciniz üzerindeki yükü azaltacaktır.

Ön bellek Uygulamalarını Kullanın

Sayfanızın hızını arttırmak ve CPU kullanımını azaltmak için ön bellek uygulamalarını kullanmanız doğru bir tercih olacaktır.

 

Bir yanıt yazın